Sećam se Borinog telefonskog poziva povodom nečega što je valjda trebalo da bude negativna kritika jedne od mojih knjiga, objavljena u profilisanom dnevnom tabloidu. Nije on znao, u trenutku poziva, da sam ja to koliko u zoru pročitao, kupio nekoliko primeraka te štampane stvari i podelio prijateljima. Istinski zabavne stvari dragocene su i retke.
Sećam se straha i nelagode u njegovom glasu, kao da je on autor te budalaštine, pa sam ga maltene morao da branim od činjenice da svako može da napiše sve. I da ne biramo svoje čitaoce, oni biraju nas. Ako biraju. Pogodilo me to što je njega pogodilo, razumeo sam tad da neki od nas teško prihvate književnost kao sociološki skup, pretenziju procene
i vrednovanja, slobodu u kritičkom rasuđivanju, ali i podlost, zle namere, notornu glupost, izostanak svake argumentacije. Pogrešno sam pošao od sebe, kao što greši svako ko dolazi do ukupnosti sveta isključivo iz sebe. Ono što je mene zabavilo i nasmejalo, ulepšalo mi ne tek jedan dan, Boru je zgrozilo, smučilo mu se. I rekao sam mu da pokuša da malo bude ja. Nikako uvek, ali u takvim okolnostima. A zaboravio sam da možda ne znamo ništa ni o kome, ali da moramo da znamo kako niko nije neko drugi.
*
Adašević nije bio romanopisac. Njegove romane pojeli su Danilo Kiš i jedna nesvakidašnja perspektiva neoromantičarskog tipa. I od svih opsesija, a svaka je književna pojava obeležena jednim brojem opsesija, otvorena fascinacija Kišom je nešto s čim Adašević nikada nije izašao na kraj. Ona je bila plodonosna u smislu učenja od jačeg protivnika, ali je u Adaševićevim romanima proizvela manirizam koji je morao da strukturalno i idejno stvori naprsnuća u tkivu teksta. Kao da iznad Čoveka iz kuće na bregu i Krfa stoji zamisao znatnija od realizacije, zbog čega obe knjige danas stoje u funkciji putokaza, onoga što bi trebalo da bude, da dođe, da je samo bilo vremena.
I niko, čini mi se, nije poštenije uočio paradoks između zamišljenog i realizacije u Adaševićevim romanima od Matka Vladanovića koji je, budući komšijski kritičar, svoj tekst o Čoveku iz kuće na bregu pisao bez ikakve inhibicije uključenosti u srpske književne prilike.
Oštro napadajući hrvatski neorealizam, Vladanović je Adaševića video kao „nekog ko dolazi s drugog planeta“, „grom iz vedra neba“, njegovu „ontologiju beznađa“ kao „duboko promašenu“, te smatrao da saznajne kapacitete romana „čija su leksika i stilistika izvedene gotovo savršeno, svim silama moramo napadati“.
A napada nije nedostajalo ni kod kuće, posebno kad je reč o romanu Krf. Najčešće argumentovanih i obrazloženih. I onda se Adašević povukao. I sve češće smo ćutali.
Čitav tekst čitajte u prilogu.